قالب وافل

با افزایش هزینه های ساخت و ساز ، بسیار مهم است که به دنبال روش های ساختمانی مقرون به صرفه و موثرتری باشیم. پیشرفتهای اخیر باعث شده است که مهندسان سازه به یکی از این روش ها روی آورند :

 

                                                                                                                                                                                                 سیستم سقف کهن پیشه ، پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیازهای فنی و اقتصادی جامعه عمــرانی و آنالیـــز سقف­های متعارف موجود و با در نظر گرفتن قوانین آیین نامه ­های ساختمان پا به عرصه ساخت و ساز کشور نهاده است. در واقع این نوع سقف مدرن سازی روشهای متداول در حـــال اجرا می­ باشد، که بدون برهم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین با اصلاح الگوی مصرف مصالح و روش اجرا از دفن مصالح گران مانند تیرآهن، میلگرد، بتن، سفال، پلی استایرن(فوم) و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری می­کند.

انواع و ابعاد قالب دوطرفه

قالب های وافل دو طرفه شرکت کهن پیشه در ۲ نوع مدولار و یکپارچه در ابعاد و اندازه های زیر توسط این شرکت در حال تولید میباشد .

 

 

 

اطلاعات مهندسی :

 

  • استفاده از سقف وافل امکان اجرای دهانه های تا ۱۵ متر را فراهم می سازد که این امر باعث حذف مشکلات طراحی ، معماری و پارکینگ می شود .
  • به علت بار مرده کمتر نسبت به سایر سیستم های موجود برای دهانه بلند می توان سقف وافل را سقفی مقاوم در برابر بارهای جانبی (زلزله ، باد و ….) معرفی کرد .
  • بتن ریزی یکپارچه در سیستم وافل و صلبیت سقف باعث کاهش لرزش ها و ترک ها می گردد .
  • ایمنی بالا هنگام کار با قالب های وافل به علت وزن کم قالب های پلاستیکی شرکت کهن پیشه

 

طول عمر قالب‌های کهن پیشه :                                         

 

قالب های تولیدی این شرکت در صورت رعایت مفاد شیوه نامه قابلیت استفاده بیش از ۵۰ بار باز و بست را دارا می باشد.

 

تمایز با قالب‌‌های وافل موجود در بازار :

 

  • قالب‌های وافل تولیدی شرکت کهن پیشه علاوه بر تولید در سایزهای مختلف (سبد کالایی تکمیل) از لحاظ مواد اولیه با تکنولوژی ترکیب مواد اولیه نانو در حال تولید می باشند که پس از انجام تست های ۵ گانه استحکام و دوام تحویل خریداران می گردد.
  • شکل هندسی قالب‌های وافل کهن پیشه و زوایای طراحی به نحوی است که از زوایای تیز در طراحی قالب ها استفاده نشده است و همین موضوع باعث حذف ترک های مویی از زیر سقف می گردد.

 

تفاوت با سایر روش های موجود :

 

سیستم وافل در مقایسه با سایر روش های موجود که برای دهانه های بلند مورد استفاده قرار می گیرند دارای ویژگی های بسیاری می باشد.


۱-غیرماندگار بودن قالب ها برخلاف سیستم های دال حبابی ،اینتل دک، کوبیاکس و یوبوت و همچنین قابلیت بازگشت سرمایه از طریق استفاده چندین باره  و در پایان امکان بازیافت مواد اولیه .
۲-کاهش هزینه زیرسازی در هنگام اجرا در مورد سقف وافل برخلاف سیستم های موجود نیاز به دال کوبی زیرکار نمی باشد وتنها استفاده از  لوله و چهار تراش و قوطی برای زیرکار کفایت می کند.
۳-کاهش مصرف بتن و میلگرد به علت کاهش بار مرده سازه و اصلاح الگوی اجرای سقف های دال مجوف ، در کل ، سقف وافل باعث کاهش تا ۴۰ درصد هزینه ها نسبت به سایر سیستم های موجود کاربری برای دهانه های بلند می باشد .

 

بارگذاری سقف وافل :

 

  • بارگذاری سقف وافل دوطرفه به صورت متقارن بوده و بار سقف به هر ۴ تیر پیرامونی و یا دیوار های برشی منتقل میگردد .
  • در صورت حذف تیر از سقف در سیستم وافل دوطرفه جهت کنترل نیروی برشی پانچ، میلگردها با زوایای ۴۵ درجه سقف را به ستون متصل میسازد .

 

۱- مقرون به صرفه

در حین ساخت و ساز ، سیستم سقف وافل هزینه کلی را کاهش می دهد زیرا از بتن کمتری استفاده می کند. مراحل اجرای سیستم سقف وافل نسبت به سایر سیستم های سقفی همانند دال بتنی ، تیرچه بلوک ، یونولیت سریعتر و ساده تر بوده . همچنین ، هزینه کمتری برای چارچوب صرف خواهید کرد ، که به حجم فولاد و بتن کمتری نیاز دارد.

۲- ساده سازی فرایند ساخت و ساز

قالب وافل روند ساخت را ساده می کند. این به دلیل اجزای متصل به هم است. این قالب ها هممچنین به دلیل سبک وزن بودنشان به راحتی قابل حمل بوده که روند اجرای پروژه را سریعتر می کند همچنین به علت استفاده از سیستم تیرچه درجا ( تیرچه صنعتی )دیگر نیازی به صرفه زمان یا هزینه برای ساخت تیرچه در محل نیازی نیست .

۳- ثبات ساختاری قوی

اگر به دنبال ایجاد یک ساختار قوی هستید که بتواند برای چندین دهه بدون هیچ گونه نشانه ای از خرابی کار کند ، سیستم سقف وافل راه خوبی است این سیستم دارای سختی و استحکام بیشتری در مقایسه با روشهای پایه معمولی است. مقاومت بیشتری در برابر ترک خوردگی دارد. این بدان معناست که ساختار شما طولانی مدت و ایمن تر خواهد بود.

۴- ایمنی را افزایش می دهد

سقف وافل به دلیل کارآیی در کنترل ارتعاش برای ساختمانهای عمومی که وزن زیادی را حمل می کنند ، موثر است. آنها یک تقویت کننده دو جهته دارند. این قابلیت کنترل ارتعاش بهتر را ارائه می دهد. این بدان معناست که ساختار می تواند ارتعاش ایجاد شده توسط حرکت جمعیت را تحمل کند.

علاوه بر کنترل ارتعاش ، این صفحات قوی تر و مستعد ترک خوردگی هستند. آنها نسبت به سایر تکنیک های دال ظرفیت حمل بار بالاتری دارند. این امر آنها را برای ساخت و سازهای مدرن ایمن تر می کند. می توانید از آنها هنگام ساختن ساختمان های تجاری که ترافیک زیادی را تجربه می کنند استفاده کنید.

همچنین به دلیل استحکام قالب وافل  هنگام اجرای سقف،نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب عبور و مرور داشته باشند و نظارت مناسبی بر روی اجرای پروژه داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد

۵- سایر خدمات ساختمانی را ساده تر می کند

سیستم سقف وافل به دلیل وجود حفره های بتنی در زیر سقف عمق کاملی را برای تعبیه سیستم های لوله کشی ، روشنایی ایجاد می کند این امر باعث سهولت نصب سیستم های مختلف و صرف زمان کمتری می شود.

دوستدار محیط زیست

سیستم سقف وافل  از مقادیر بتنی خاصی استفاده می کند. به این ترتیب ، هدر رفت و تأثیرات زیست محیطی را کاهش می دهد.

فهرست